Szatka do chrztu – dlaczego jest tak ważna?

Szatka do Chrztu Świętego w białym kolorze jest nieodzownym elementem stroju chrzczonego dziecka. Nie chodzi tylko o kwestie wizualne, ale przede wszystkim o znaczenie symboliczne. Szatka powinna być kupowana przez matkę chrzestną.

Jak powinna wyglądać?

Szatka na chrzest ma mieć biały kolor, jednak dopuszczalne są różne zdobienia. Może być obszyta koronką lub lamówką. Coraz częściej na szatkach wyszywa się imiona dzieci oraz daty Chrztu. Lamówki i litery najczęściej występują w złotym lub srebrnym kolorze. Szatki zwykle mają postać chusty lub czegoś na wzór koszulki. Chusta może być kwadratowa lub mieć inny kształt, np. serca. Szatka w trakcie Chrztu nie musi być założona na dziecko. Można położyć ją obok niego, jednak nie należy całkowicie z niej rezygnować.

Co symbolizuje?

Biel to symbol niewinności i czystości, dlatego kolor ten jest obowiązkowy w przypadku szatki do Chrztu. Ten element pojawił się w chrześcijaństwie już czwartym stuleciu naszej ery i od początku występował w białym kolorze. Szatka zakładana jest dopiero po polaniu główki wodą. Wówczas zawierane jest przymierze z Bogiem. Biel szatki ma być również symbolem życia wiecznego. Pierwsi chrześcijanie zawijani byli w białe całuny. Kolor ten ma więc związek z początkiem i końcem. Wskazuje na to, że mimo końca życia na ziemi, rozpoczyna się życie wieczne. Szatki są zwykle większe niż ciało dziecka. To również ma znaczenie symboliczne – pokazuje jak wielki jest Bóg i wiara, w której dziecko będzie rosnąć przez całe swoje życie.