Symbole paschalne

Podczas każdej, kościelnej mszy nieśmiele spogląda na zgromadzonych w ławkach, których oczy kierują się na nią tylko wówczas, gdy przychodzi moment chrztu, a ojciec chrzestny odpala od niej, symboliczny płomień dla świecy dzieciątka. Na widok publiczny zostaje wystawiona w Wigilię Paschalną, by uczcić zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – paschał, bo o nim mowa, jako smukła, woskowa świeca, zgłębia w sobie wiele symboli, które warto znać. 

Paschał sam w sobie symbolem

Dekoracja paschału ma duże znaczenie symboliczne, a każdy jego element przypomina o wartościach chrześcijańskich, głoszonych przez Jezusa Chrystusa. Jemu też dedykowany jest znak krzyża, wyrzeźbiony w strukturze wosku, który oznacza symbol jego śmierci i męki. Wokół niego skupionych jest zawsze pięć gwoździ mających odzwierciedlenie w drodze krzyżowej Jezusa i zadanym mu ranom. Znane z alfabetu greckiego litery Alfa i Omega znajdujące się po obu stronach krzyża, przypominają o Chrystusie jako początku i końcu. Do świecy wpisuje się także aktualne cyfry roku kalendarzowego, które symbolizują ponadczasową bliskość Jezusa z ludźmi, niezależnie od mijającego okresu.

Wigilia Paschalna i paschał 

Symbolicznym obrzędem jest także sama Wigilia Paschalna, podczas której następuje poświęcenie ognia i zapalenie świecy, która przypomina o wydarzeniach męki Pańskiej. Wiedza w tym zakresie z pewnością pozwala na głębsze przeżywanie liturgii podczas Wielkiej Soboty.