Proporczyki maryjne – dekoracja na przejazd Świętego Obrazu

Różnokolorowe proporczyki maryjne pozwalają na łatwą i szybką dekorację Kościoła oraz parafii z okazji peregrynacji – przejazdu Świętego Obrazu przedstawiającego Matkę Boską Częstochowską i innych przedmiotów kultu.

Peregrynacja – rozpoczęło się od Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
Obraz przedstawiający Matkę Boską Częstochowską jest niewątpliwie najważniejszym dziełem przedstawiającym tę święta postać w Polsce.

Poprzez zawołanie wiernych „Matko, przyjdź do nas”, stał się on również początkiem idei peregrynacji, czyli nawiedzeń, przejazdów poświęconej kopii Świętego Obrazu.

Peregrynacje są obecnie prowadzone w parafiach na terenie całego kraju. Dotyczą nie tylko obrazów, lecz także relikwii i innych przedmiotów kultu religijnego. Dają wierzącym okazję do modlitwy oraz uczestnictwa w specjalnych nabożeństwach. Zachęcają do żywego zaangażowania w życie Kościoła.

Proporczyki maryjne – dekoracja na przejazd Świętego Obrazu
Gdy parafię ma nawiedzić Święty Obraz, rozpoczynają się przygotowania do jego powitania. W ich skład wchodzi także przygotowanie dekoracji na tę wyjątkową okoliczność.

Do udekorowania parafii bardzo dobrze nadają się proporczyki maryjne, czyli kolorowe proporczyki tworzące powiewające na wietrze girlandy. Można kupić je w sklepach z dewocjonaliami. Proporczyki te wieszane są na ogrodzeniach domostw, na krzyżach, kapliczkach, a także na budynku kościoła.

Także proporczyki maryjne mogą być używane na inne okazje – odpusty, Komunie, Bierzmowania, Boże Ciało.