Margaretki i inne kwiatki

Kwiaty mają szczególne znaczenie. Poza tym, że są wyjątkowo piękne, każdy posiada też określoną symbolikę. Są również od zawsze wszechobecne w każdym kościele katolickim. Wszystkie ołtarze są zawsze przystrojone stosownymi na daną porę świeżymi kwiatami.

Z reguły zajmują się tym wybrane panie, które traktują to zadanie, jak prawdziwe powołanie. Lewkonie, róże, lilie układane są w piękne bukiety, które czarują swoim wyglądem i zapachem. A w największe święta małe dziewczynki sypią kwiatami przez Panem Jezusem.

Lilia, róża i margaretka

Maryja jest często porównywana do białych kwiatów lilii. Zapach różany kojarzony jest z miejscami objawień oraz konkretnymi świętymi, m.in świętą Teresą od Dzieciątka Jezus i Ludwiną z Schiedam. Ojciec Pio potrafił wywoływać zapach fiołkowy. Istnieje nawet specjalne określenie, które nazywa to zjawisko: osmogeneza czyli zdolność ludzkiego ciała do oddawania przyjemnego zapachu. Święci po śmierci zwykle wydzielali przyjemny, kwiatowy zapach.

Modlitwa o kształcie margaretki

Margaretka to również rodzaj modlitwy. Ma siedem płatków i jest symbolicznym kwiatem ofiarowanym dla konkretnego księdza. Matka Boża w Medjugorie prosiła, by kapłani codziennie modlili się na różańcu. Specjalna koronka z tego miejsca składa się z siedmiu części jak właśnie Margaretka. Aby ją utworzyć, potrzeba siedmiu ochotników, które swój kwiat ofiarowują uroczyście wybranemu kapłanowi codziennie wspierając go specjalną modlitwą.

Modlitewnik do Margaretki można zamówić na Meritohurt.pl